Deník z Če-chanu Den 53 - Buď negativní!

23.04.2021
Ilustrace: Zuzana Vojáčková
Ilustrace: Zuzana Vojáčková

Den 53 - 23. dubna 2021 

Po dvou měsících setkání s přáteli. Oficiálně platí zákaz, potkat se mohou jen 2 osoby. Ale nás už fakt nebaví poslouchat nesmysly. Jestli nám pandemie něco dala, je to velká neochota plnit blbé příkazy. A zjevně nejsme jediní...

Provoz v Praze definitivně zhoustl, už zase začínáme pomalu tušit, co jsou to ty kolony. V ulicích i přes poměrně chladné počasí potkáte různé skupinky - dětí, co jsou spolu venku (jupí!), mladých popíjejících u otevřených okének bez roušek (ale jo, proč ne...)... I strážců zákona, co raději dělají, že všechnu tu nepovolenou neplechu nevidí (aj lav jů!)... Že by se nám rozum začal vracet? I malé krůčky se počítají.

A protože v dobách pandemických má negativita cenu zlata, mám tu pro vás dnes takovou malou mozaiku, která vám určitě pomůže zůstat na správné straně spektra.

Kamarádka pracuje jako učitelka ve školce. Celý den funí přes respirátor, dokonce i na zahradě. Tu mají rozdělenou páskou na třetiny. Ve skupince teď má děti z různých tříd, protože zatím nastoupili jen předškoláci a děti záchranných složek. Schválně, zkuste Evičce vysvětlit, že si nemůže jít za pásku hrát s nejlepší kámoškou Aničkou... a za druhou pásku s Pepíčkem...

Kamarád pracuje jako provozní v několika hospodách jednoho vlastníka. Naštěstí prý vloni začali v jedné restauraci vařit, ta je teď drží nad vodou. Dostávají dotace na provoz a zaměstnance, ovšem majitel sám nárok na podporu státu nemá. Žije z úspor.

Další kamarádka strávila víkend na jakémsi semináři pro 9 lidí, ve velké chalupě byla i jiná taková skupina, ovšem nepotkali se. Vím, jsme málo stateční, že nehodláme dělat kurzy alespoň na tajnačku pro známé, že... Ale od té doby, co jsem si zažila jednu šílenou bezesnou noc minulé jaro, moje ochota jít do rizika likvidační pokuty dosti rapidně klesla.

Před rokem bylo dovoleno pořádat přednášky pro omezený počet lidí, ovšem s rozestupy a rouškami. A lidi přišli, sedli si a povinnou "ochranu nosu a úst" samozřejmě sundali. Chápala jsem je a měla jsem radost, že se nebojí, ale... V noci mi to pak začalo v hlavě šrotovat - co když někdo dá neprozřetelně fotku na fejsbuka a vševidoucí inkvizitor zjistí, že jsme nedodrželi povinnost? Pokuta 3 miliony. Ať jsem počítala, jak jsem počítala, přišla jsem jen na to, že budeme muset všechno prodat a skončit s dětmi, psem, dvěma kačery, deseti slepicemi, morčákem, želvou a neupřesněným počtem koček na dlažbě... To nechceš.

Viděla jsem fotky, jak rodí ženy s covidem. To už víte, že jsem na tyhle ženský záležitosti ujetá... Pozitivní mamča leží na zádech, rodí císařským řezem. Dýchá přes respirátor. Personál v neprodyšných oblecích oblepených lepící páskou, na obličeji štít. Jaký prvotní otisk takto narozený človíček dostane? Každopádně si musí myslet, že se spletl a místo na modré planetě přistál někde ve Startreku na vesmírné lodi... Celou dobu jsem trnula, že potenciálně infekční novorozenec bude na závěr celého rituálu plně v souladu s předpisy o ochraně zdraví národa preventivně vhozen do igelitového pytle. Ulevilo se mi, protože nebyl. I peřinku dostal...

Jediný ředitel základní školy, který se řídil svým svědomím a statečně veřejně vystoupil a vyzval rodiče, že v jeho škole nemusí dítě testovat a rouškovat, byl odvolán. Třetina učitelů z jeho školy se od jeho "politického činu" distancovala. Dosti se tu nabízí historická paralela s Chartou 77 a následnou antichartou, kdy českoslovenští umělci přeochotně vyjádřili odpor k ošklivému pamfletu vyžadujícímu dodržování lidských práv v tehdejším socialistickém zřízení. Ale zákony se musí dodržovat, i když jsou blbé a i když si navzájem odporují a hlavně, historie se musí pořád opakovat, jinak by to nebyla legrace.

Naše pilná vláda nelenila a konečně zveřejnila seznam pravidel, podle kterých dovolí otevřít obchodům, službám, bazénům, kinům, restauracím, divadlům... To vše pouze pro osoby s negativním testem. Jak se bude negativita prokazovat, není jasné. Špekuluje se o aplikacích v mobilu. Mám tlačítkový, asi ostrouhám. Kritériem má být počet pozitivně testovaných na 100 tisíc obyvatel v daném okrese. Vzhledem k tomu, že se i nadále budou šťouráni zdraví, očkovaní, i ti, kdo mají nemoc za sebou, se dá předpokládat, že zůstat negativní bude stále větší umění. Testy totiž kulišácky neumí úplně rozlišit, v jaké fázi u vás nákaza je...

V některých spolkových zemích v Rakousku jsou obchody již pár týdnů otevřené. Samozřejmě pouze pro negáče a hádejte co, zejí prázdnotou... Prý kvůli strachu z nákazy. Já bych to spíš šacovala na nechuť lidí prokazovat se před nákupem fuseklí úředním lejstrem. Dá se předpokládat, že podobná svoboda čeká i nás. Obchody otevřou a ztratí nárok na malé, ale alespoň nějaké peníze od státu.

A lidi chodit nebudou...

Covidu zmar!

P. S. Pro natvrdlíky ještě dodatek. Ano, pili všichni z jedné lahve.