Deník Antivakserky 3 - Jak vyrobit vlnu

18.11.2021

Právě tu máme další šííílenou vlnu. Dosluhující ministr zdravotnictví Vojtěch povídal, že máme co dělat s pandemií neočkovaných. Vrchnost kroutí hlavami a narůstající počty nemocných připisuje nezodpovědnosti a neposlušnosti národu potomků Švejka, co všechno rád očůrá... Jenže ono je to jinak. A já vim samozřejmě jak.

Ilustrace: Zuzana Vojáčková
Ilustrace: Zuzana Vojáčková

Buddha těsně před smrtí své 45 leté učitelské snažení završil nesmrtelným výrokem: "Nevěřte ničemu jenom proto, že to řekl Buddha." Nikdy jsem nefandila slepé víře v cokoliv a tak mi učení tohoto obyčejného člověka, který dosáhl osvícení, dost sedne. V buddhismu nejde o víru, boha tam nenajdete. Jde v něm o kritické myšlení, o prověřování všeho, co člověka potkává, o pochybování, získávání vlastní zkušenosti.

A teď proč to píšu. Současná doba je velmi náročná právě na ty kedlubny, co máme na krku. Musíme používat své kritické myšlení a to v záplavě různorodých a často protichůdných informací dost bolí. 

Vysvětlení současné hrozivé vlny je nakonec jednoduché jak facka a svědčí naopak o krásné české vynalézavosti a chytrosti. Od začátku listopadu stát neproplácí testování. Původní záměr byl jistě bohulibý. Poddané zahnat do rohu a dotlačit k očkování. A drzouny, co si dovolí vzdorovat, vytrestat tím, že budou platit jak mourovatí jen proto, aby mohli chodit do práce nebo za zábavou. Jenže jak už to tak někdy bývá, ti nahoře nešlapou stejný chodník jako my dole a ve své nezkušenosti a rozmazlené naivitě jaksi nedokážou domyslet důsledky svých rozhodnutí. Samozřejmě vim, že to s námi myslí dobře.

Tak tedy pozor, kedlubny nažhavit... Schválně, co uděláte, když vaše rozhodnutí nestát se součástí největšího lékařského experimentu v dějinách lidstva je pevné a musíte proto dvakrát týdně platit v práci nebo na škole tisícovku za totální nesmysl??? Co uděláte?

Zajistíte si potvrzení tou nejjednodušší, nejlevnější a navíc legální cestou.  Vyhledáte někoho, kdo měl to štěstí a nakazil se a budete se snažit ryze přírodní metodou zajistit příslušnost do té správné party. Paradoxně tak bohužel vytvoříte další vlnu pandemie, která vás už nekonečně štve a kterou byste už nejraději ukončili. Zatímco dříve jste se báli chytit covid, dnes ho vítáte jako vysvobození. Zdá se, že tyhle Dostihy a sázky mají fakt jen start a distanc. Ale i na to má Buddha naštěstí chytrý výrok: "Vše, co má začátek, má také svůj konec." 

Včera v noci, když jsem dopisovala předchozí blog, se mi stala příšerná věc. Přečetla jsem si, že naše ne úplně hygienicky vyhlížející paní hygienička rozhodla o tom, že letošní Adventní trhy budou přístupné pouze očkovaným osobám. Já vím, ve světle utrpení těch, co dodýchávají své poslední okamžiky na přeplněných JIPech, je to prkotina. Vždyť nemůžeme vůbec nikam, tak co si stěžuju zrovna na trhy... Ale tohle je jiné. Tohle už nemá vůbec žádnou logiku. Venku, v zimě fakt nikoho nenakazíme. 

Konečně jsem se po dlouhých měsících rozbrečela. Minulý rok trhy nebyly vůbec. Letos jsme se s dětmi zaradovali, když jsme viděli, jak se ta vánoční paráda chystá. Milujeme trhy, milujeme Vánoce. Milujeme, když se můžeme jen tak potoulat po náměstí, okukovat zboží ve stáncích a nakonec vystát frontu na trdelník. Dva roky sekáme latinu, dodržujeme opatření, kterým nevěříme, nechodíme do kina, do divadel, do bazénu, do hopsária... Vůbec nechápu za co ty naše děti trestáme, proč se tady před budoucností upřednostňuje minulost. Na co si to vlastně tady hrajeme?

Celá tahle státní výchovná lekce mi připomíná jeden těžko uvěřitelný pravdivý příběh o starostlivém tatínkovi, který chtěl naučit svojí dceru uklízet pokojíček. Vtrhnul do něj, strhal ze zdí plakáty jejích milovaných hudebních idolů, věci ze šuplíků a skřínek vyházel na zem a rozdupal je. Pak dívku v rozpuku donutil vysvléknout se a nahnal ji do vany, kde jí ostříhal pěstěné dlouhé vlasy.

Myslel to s ní tak dobře.

P. S. Nejste někdo pozitivní, že bych přišla na kafčo?