Nepolykat

14.02.2022

Do malého elektra v historickém centru Budějic chodíme mnohem raději než do obřího nákupního velkokrámu, kde vám nikdy nikdo neporadí. Patří moc hodnému pánovi, který se nám vždycky trpělivě pověnuje. Nestěžuje si, nenadává. S vrozenou slušností snáší úděl drobného živnostníka, teď navíc po dvě léta těžce zkoušeného pandemickými zlopatřeními. I ten respirátor na obličeji stále ještě nosí správně nasazen, né jako většina z těch, co chtějí nechat vlka nažrat a kozu si pěkně naporcují celou a respík stahují alibisticky pod nos.

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Paní před námi povídal, že nakupuje ještě za staré ceny. Tahle věta mě zaujala. "My chceme taky nakupovat za staré ceny! Pokud jsou tedy nižší, samozřejmě!" reagovala jsem pohotově. A pán se rozpovídal o tom, jak teď prakticky každou zásilku prodlužovaček musí přeceňovat. "Všechno, co je z mědi, jde teď rychle nahoru. Kvůli elektromobilitě. Všechny ty nabíječky a rozvody se totiž dělají z měděných drátů. A všechny měděné doly v Evropě vykoupili chytře Číňani." 

Já, tolik zvyklá hledat jednoduchá řešení, jsem se nahlas zamyslela nad tím, na co nám ta unie je, když si necháme všechno vyfouknout pod nosem a děsně zdražit. Pán mi vysvětlil, že unie za to nemůže a nebýt jí, bylo by asi mnohem hůř. Ale rozpovídal se o svých košatých zkušenostech. 

V unii vymyslí doporučení. Třeba o tom, že na účtenkách z elektronické pokladny by měla být uvedena výše recyklačního poplatku. V našem parlamentu se chtějí předvést a ukázat občanům, že taky něco dělají a tak z jejich pohledu neškodné doporučení přemění v zákon. Pod pokutou, pro naditou peněženku poslance zřejmě symbolickou, ovšem pro většinu z nás likvidační - 500 tisíc korun. Hodně podobných krámků přinutil tento drobný, nevýznamný a vlastně úplně blbý a zbytečný befel zavřít. Pán je ale držák a tak u většiny z 2500 položek ve svém malém obchůdku částky v řádech desetitisícin koruny do elektropokladny ve volném čase opravdu naťukal. Nyní se i na jeho účtenkách dozvíte, že 0,00041 Kč za recyklaci máte zaplaceno. 

Po posledním jarním lockdownu mu přišel seznam aktualizovaných položek. Se svým typickým laskavým pousmáním vyprávěl o bezmoci, když tabulkou roloval a roloval a ona zdánlivě neměla konce

Před mnoha lety prý nějaké dítě spolklo nedopatřením malinkou žárovku z hračky. Stát, jako každý jiný dobrý táta, nemůže dopustit, aby se podobné neštěstí opakovalo. A proto určil, že žárovky musí být pro dobro všech bytostí nově označeny varovným nápisem. 

"Zapomněl ovšem definovat jejich velikost. Já jsem tady tenkrát prodával i takové ty obrovské koule do tělocvičen, byly velké jak kopací míč... Vlastnoručně jsem na ně lepil tákovouhle nálepku ,Nepolykat'".